Absolvent FEKT Jan Zítka vyvíjí přístroj, který prozradí rychle a přímo v ordinaci, jestli má pacient sepsi, nebo prodělal infarkt

Čekání na laboratorní výsledky je pro pacienty zdlouhavé a pro lékaře logisticky náročné. Mezi odběrem krve a zjištěním, zda je potřeba nasadit antibiotika, můžou uběhnout i dny, protože se často vzorky sváží do kilometry vzdálených laboratoří a vyhodnocují až při větším počtu. Řešením by mohlo být přesunutí některých přesných laboratorních testů přímo do ordinací praktických lékařů nebo na pracoviště specialistů.
 
Na prototypu zařízení pracuje Jan Zítka, který si za nápad odnesl ocenění Brno Ph.D. Talent. „Chceme vytvořit přístroj, který by byl schopen provádět imunochemickou in vitro diagnostiku. Mělo by to být poměrně malé zařízení typu point of care. Jde nám o to přesunout imunochemické vyšetření z velkých laboratoří blíž k pacientovi, ideálně až na úroveň praktického lékaře. I když se to zdá jako něco poměrně jednoduchého, je tu řada problémů, jako třeba cena nebo časové nároky na obsluhu. Praktický lékař si nemůže dovolit drahý přístroj, takže i my se musíme snažit, aby byla výroba, a tedy i výsledná cena co nejnižší. Měl by být také maximálně jednoduchý, ale musí být schopný podat takový výkon, který by byl srovnatelný s laboratoří, kam dnes lékaři nechávají vzorky rutinně posílat,“ přibližuje motivaci vzniku prototypu Jan Zítka.
 
Nejprve student Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií a následně nanotechnologií na CEITEC Vysokého učení technického v Brně spojil síly s Ústavem chemie a biochemie na Mendelově univerzitě v Brně. Výzkumnou skupinu biomarkerů tam vede jeho bratr Ondřej Zítka, který si spolupráci nemůže vynachválit. „Začali jsme na bázi základního výzkumu, kdy jsme dělali mikrofluidní čipy vytisknuté na 3D tiskárně. Tehdy jsme si ověřili, že i v téhle oblasti je to použitelné. Honza přinesl levnou technologii, která je pro nás použitelná a pro dílčí konstrukce dostatečně přesná.“
 
Černou skříňku zhruba o velikosti dvou krabic od bot až na drobnosti vytvořil Jan Zítka kompletně právě na 3D tiskárně. „Pro nás je dnes 3D tisk samozřejmost. Vyrobím součástku, vyzkouším a zjistím, jestli funguje nebo ne. A takhle to dělám denně. Rapid prototyping dnes nemá lepší technologii.“